PROJEKT »PRVA MEDICINSKA POMOČ«
Kdo so reševalci pMp?
Reševalci pMp so izkušeni, posebej za to v SNMP usposobljeni zdravstveni reševalci in drugi zdravstveni delavci ter sodelavci, ki so s strani dispečerske službe obveščeni o nastanku nujnega primera in do prihoda SNMP izvajajo primarno oskrbo nenadno bolnih in poškodovanih. Reševalci pMp ne nadomeščajo SNMP ampak jo dopolnjujejo.
Prednosti pMp
Kdaj se aktivira pMp?
V vseh primerih, ko bo zdravstveni dispečer skupaj s klicateljem ugotovil, da je na kraju dogodka potrebna pMp, bo reševalec pMp alarmiran ob naslednjih dogodkih:
Potek sprejema klica
Pri obravnavi nujnega klica zdravstveni dispečer ravna po ustaljenem postopku: ugotavljanje nujnosti, identifikacija klicočega in lokacijo dogodka. V primeru življenje ogrožajočega stanja takoj alarmira PHE in nadaljuje z jemanjem potrebnih podatkov.
V vseh primerih, ko bo s klicateljem zdravstveni dispečer ugotovil, da je na kraju dogodka potrebna pMp bo takoj, ko bo mogoče vzpostavil kontakt in mu posredoval vse potrebne podatke za čim hitrejše lociranje kraja dogodka. Reševalec pMp nemudoma odhiti na kraj dogodka in postopa po smernicah za oskrbo poškodovanega oz. nenadno obolelega. Čim prej, ko je to mogoče vzpostavi kontakt z PHE, ki prihaja na kraj dogodka in ji posreduje vse podatke, ki so potrebni za čimprejšnje dospetje in morebitno predpripravo. Ko PHE prispe na kraj dogodka pMp preda pacienta v oskrbo PHE in se ravna po navodilih ekipe.